Haruki Murakami

Haruki Murakami: O čem mluvím, když mluvím o běhání
   

     Haruki Murakami je bez debat nejčtenější japonský spisovatel současnosti. Proto si může dovolit nabídnout svým čtenářům i něco lehce nestandardního. O čem mluvím, když mluvím o běhání je sbírka esejí, která přiláká skalní fanoušky Murakamiho fikce, ty, kteří hledají recept, jak se stát úspěšným spisovatelem i nadšence vytrvalostních běhů.

     Autor, který úzkostlivě střeží své soukromí, zde poodhaluje nitro v rytmu klidného kroku maratonce.  Trpělivě propojuje svůj tréninkový plán s postřehy ze své tvůrčí práce a nevynechá přitom jediný detail. Aby se člověk mohl vypořádat s nezdravým životem literáta, musí být prý podle Murakamiho sám zdravý v maximální možné míře. Nestylizuje se tedy do postavy vyzáblého intelektuála s šesti dioptriemi a cigaretou v ruce, ale snaží se najít rovnováhu mezi životem spisovatele a běžce.

      Zkuste to tedy jako Murakami a mezi letními sportovními aktivitami, sáhněte po jeho nové sbírce esejí! Možná vás strhne k tomu, abyste se i vy zúčastnili maratonu, zkusili něco napsat nebo aspoň zapátrali po Norském dřevu, Afterdarku, slavném Kafkovi na pobřeží  či jiné z řady do češtiny přeložených knih Murakamiho. (O čem mluvím, když mluvím o běhání vydalo nakladatelství Odeon v překladu Tomáše Jurkoviče, japonský název Haširu koto ni cuite kataru toki ni boku no kataru koto.)